Prvky p3
V.A skupina
Dusík, fosfor, arzén, antimón, bizmut.
Ns2np3
Elektronegativitw je stredná od 3 do 1.9, oxidačné číslo môže byť V alebo III, aj -III okrem bizmutu, dusík môže mať ox. čísla : -III, -II, I, II, III, IV, V.
Dusík je plyn, ostatné sú pevné látky. Dusík a fosfor sú nekovy, azrén a antimón sú polokovy, bizmut je kov. S rastpcim protónovým číslom klesá reaktivita. Dusík a fosfor sú biogénne prvky, ich zlúčeniny sú významné hnojivá. Arzén, antimón a bizmut sa vyskytujú zriedkavo.
Dusík
Výskyt
Voľný : N2 tvoria 78% vzduchu
Viazaný: v bežných horninách sa takmer nevyskytuje. Vyskytuje sa v čílskom liadku (NaNO3). Vyskytuje sa aj v organických látkach (bielkoviny)
Vlastnosti
Bezfarebný plyn, bez chuti a zápachu, málo rozpustný vo vode, nehorľavý a nepodooruje horenie. V molekulách N2 je pevná trojitá väzba. Má tretiu najvyššiu elektronegativitu po flóre a kyslíku. Vyrába sa frakečnou destiláciou skavpalneného vzduchu.
Využitie
Na výrobu HNO3, amoniaku, a umelých hnojív. Molekulový plynný dusík sa uplatňuje tam kde treba inertnú atmosféfu. Kvapalný dusík sa používa tam, kde treba nízke teploty.
Zlúčeniny
Amoniak (NH3)
Bezfarebný plyn, štiplavého zápachu, dráždi oči a dýchacie cesty. Je to jed. Veľmi dobre sa rozpúšťa vo vode. Reaguje s kyselinami, pričom vznikajú amónne soli.
Výroba amoniaku : zlučovaním vodíka a dusíka.
Amónne soli :
NH4Cl
Používa sa na spájkovanoe kovov, volá sa salmiak.
NH4NO3
Pužíva sa ako umelé hnojivo
Oxidy
N2O
- rajský plyn
Využíva sa na narkózu a ako hnací plyn v šlahačkových plynoch.
Plynné oxidy dusíka sú zdrojom znečistenia.
Kyseliny
Kyselina dusičná (HNO3)
Silná kyselina, na svetle sa rozkladá. S vodou sa neobmedzene mieša, je to silné oxidačné činidlo. Oxiduje všetky kovy okrem zlata a platiny za, za vzniku dusičnanou. Je súčasťou lúčavky kráľovskej, HNO3 : HCl 1:3.
Fosfor
Vyskytuje sa len vo forme zlúčenín. Anorganické zlúčeniny sú fosforečnany, napríklad v mnínerále apatit. Fosforečnan vápenatý sa na hádza v kostiach a v zuboch. V organických zlúreninách sa nachádza v bielkovinách. ATP je kyselina adenozíntrifosforečná - energenicky bohatá zlúčenina.
Vlastnosti:
Je známy v troch alotropických modifikáciach (biely, červený a čierny fosfor), najreaktívnejší je biely. Biely je prudko jedovatý, na vzduchu ľahko zápalný. Červený fosfor je menej reaktívny, nie je jedovatý. Čierny je tmavosivá kryštalická látka, vedie prúd, je najmenejreaktívny.
Využitie:
Na výrobu kyseliny fosforečnej a fosfátov, červený fosfor sa využíva na zápalky, pyrotechnické výrobky, biely na ničenie škodcov.
Zlúčeniny:
H3PO4
Je to pevná kryštalická látka. Odvodzujeme od nej tri druhy solí: fosforečnany, hydrogénfosforečnany, dihydrogénfosforečnany. Používa sa na výro u hnojív, liečív a pracích prostriedkov.
Fosforečné hnojivá
Najznámenjší je superfosfát. Pri nadmernom množstve dusíka a fosforu, sochádza k premnoženiu rias a siníc ( eutrofyzácia vôd)
Arzén
Je stredoveký jed. Čistý arzén je netoxický - toxické sú jeho zlúčeniny
Antimón
Stibium.
Používa sa pri výrobe zliatin. Napríklad výroba brokov.
Bizmut
Používa sa na výrobu zlaitin s nízkou teplotou topenia ( spájky ).